Lepíme a upevňujeme polyuretanovými pěnami

úvodní01.jpg

PU pěny představují při stavebních pracích významného pomocníka, protože s nimi lze pracovat rychle a relativně čistě. Tam, kde jsme dřív potřebovali míchat sypké stavební materiály s vodou
a všechno pak dlouho schlo, dnes vystačíme s dózou a aplikační pistolí od společnosti SOUDAL.

Když jsme například v koupelně potřebovali upevnit vanu, už jen příprava všeho potřebného nás stála spoustu času a úsilí. Ani její obezdění dokonale neřešilo únik tepla. Vyplněním volného prostoru pod vanou zajistíme nejen její dokonalou a dlouhodobě stabilní pozici, ale především podstatně zlepšíme tepelně izolační vlastnosti pláště.
Je jasné, že tím při koupání nebo sprchování ušetříme dost energie potřebné k ohřevu vody.

Upevnění vany

K fixaci sanitární techniky odborníci vyvinuli Instalační pěnu se sníženou expanzí v průběhu vytvrzování. Pěna rychle tuhne, má zvýšenou vydatnost a lze ji aplikovat ve všech polohách, takže je ideální pro nanášení větších objemů při vyplňování dutin.
Vanu nebo vaničku sprchového koutu vyrovnáme do vodorovné polohy a rovnoměrně po celé ploše dostatečně
zatížíme – třeba vanu prostě naplníme vodou. Jde o to, aby ji PU pěna během svého vytvrzování nenadzvedla.
Po 10cm vrstvách postupně vyplňujeme pěnou (povrch nastříkané vrstvy vždy navlhčíme rozprašovačem).
Zátěž odstraníme až po úplném vytvrzení všech vrstev pěny, tedy asi po dvanácti hodinách.

vana01.jpg
vana02.jpg

Jednoduché „pěnové“ stavění

Speciální typy polyuretanových pěn se výborně hodí k lepení stavebních materiálů. Se SOUDABOND EASY se pracuje snadno a rychle.

Lepení obkladů: Pěnu použijeme na desky ze sádrokartonu, dřevotřísky, OSB, nebo tepelně izolační desky z pěnového polystyrenu. Naneseme pruh pěny o šířce 3 cm po obvodu desky a do jejího středu ve tvaru vlnovky. Desku lehce přitiskneme na stěnu a vyrovnáme. Hýbat s ní můžeme ještě pět až deset minut, definitivně pěna vytvrdne během hodiny.

Pórobetonové tvárnice: První řadu tvárnic založte do malty a vyrovnejte. Pěnu aplikujte ve dvou podélných pruzích a do pěti minut položte následující vrstvu tvarnic. Ihned ji vyrovnejte a zkontrolujte olovnicí
a vodováhou.

Prostupy instalací: Použijete  Instalační pěnu se sníženou rozpínavostí. Dózu důkladně protřepte a pěnu aplikujte na očištěný a navlhčený podklad. Od zdola nahoru vyplňte jednu až dvě třetiny prostoru. Pokud by byl prostor hlubší než deset centimetrů, postupujte po vrstvách. Nechte je vždy zaschnout a před položením další vrstvy navlhčete. Co z pěny bude z vyplněného prostupu vystupovat, po vytvrzení prostě odříznete.

Pomoc pro studnaře: Jak už název napovídá, Studnařskou pěnu použijeme na utěsnění stavebních segmentů proti pronikání vody, například u skruží studní, jímek, nebo při spojování kanalizačních rour. Speciálně vyvinutá pěna je odolná vůči trvalému působení vody a vyznačuje se minimální nasákavostí. Očištěný povrch může být při lepení vlhký. Během pár desítek minut je spoj plně funkční.

03.jpg
porobeton.jpg
vývod.jpg
studna_vyrez.jpg

Když se pěna octne tam, kde být nemá

V takovém případě použijeme Čistič PU pěny. Je to vysoce účinné rozpouštědlo na nevytvrzenou pěny na znečištěném povrchu. Před čištěním zkusíme, zda čistič nenarušuje povrch a pak stiskem rozprašovače snadno ulpělou pěnu opláchneme. Očištěné místo ihned otřeme čistým hadříkem nebo papírovým ubrouskem.
Na vytvrzenou pěnu platí Odstraňovač vytvrzené PU pěny. Velké kusy seřízněte nožem nebo seškrábněte špachtlí. Dávejte pozor, abyste nepoškodili povrch. Zbylou vrstvičku (do 1 mm tloušťky) potřete Odstraňovačem, nechte chvíli působit, a pak narušenou pěnu i se zbytky odstraňovače setřete přiloženou plastovou stěrkou. Následně povrch očistěte doporučeným čisticím prostředkem.

okna.jpg
okna01.jpg

Jak zacházet s aplikační pistolí na PU pěnu

Dózu s pěnou na ni nasazujte vždy až po důkladném protřepání v poloze ventilem vzhůru. Pracujte rychle, abyste při šroubování dózy na pistoli minimalizovali ztráty hnacího plynu. Pokud s pěnou pracujete alespoň jednou za měsíc, nechte vždy dózu našroubovanou na pistoli a čistěte pouze aplikační špičku.

Pokud ale přerušujete práci na delší dobu, zcela vyprázdněte nasazenou pěnu a sejměte prázdnou dózu. Současně mějte stištěnu spoušť. Očistěte závitové sedlo a aplikační špičku. Našroubujte Čistič PU pěny a pistoli prostříkněte krátkým stiskem spouště na maximum. Nechte čistič minimálně patnáct minut působit. Pistoli opakovaně prostřikujte tak dlouho, až bude vycházet pouze čistý čistič. Nakonec pistoli ošetřete Silicone sprayem nebo jiným vhodným mazivem.

střik.jpg
střik01.jpg

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

IMG_1063.JPG

Rychletuhnoucí lepidla představují při stavbě i nejrůznějších rekonstrukčních úpravách úplně novou kvalitu: odpadá jak shánění, tak tahání spousty materiálu, jeho míchání a všechny mokré práce, které například při zdění mimořádně stavbu protahovaly. Soudabond Easy lepící PU pěna je vysoce účinná. Vyrábí ji společnost SOUDAL.

02-nanest-etics-n3cs02.jpg

Slovo zateplování působí jako zaklínadlo a to dokonce i na zpravidla k jedinci nepříliš štědré státní instituce. Slyší na ně „zelené“ dotační programy, protože úspory energií jsou v zájmu nás všech. Abychom mohli při zateplení postupovat rychle a přitom kvalitně, využijeme nové technologie a materiály, k nimž jistě patří i lepící pěny SOUDAL.

IMG_1082x.jpg

Rychletuhnoucí lepidla představují při stavbě i nejrůznějších rekonstrukčních úpravách úplně novou dimenzi. 

Související odkazy

Lepíme a upevňujeme polyuretanovými pěnami - PR Český kutil.cz
Soudabond easy - je to prostě easy:) - Instruktážní video

Komentáře Přidat komentář

Potřebujete poradit?

Zvolte oblast použití