Havarijní utěsňování spár a střešních prvků
Při naléhavých a havarijních opravách je potřeba utěsnit spáry nebo praskliny s mokrým povrchem nebo dokonce přímo za deště .
HAVARIJNÍ OPRAVY:
V těchto případech je nutno nanést do spáry dostatečné množství tmelu tak, aby ho případná tekoucí voda ihned nevymyla. Za prudkého deště raději spáru s čerstvě naneseným tmelem zakryjte.
Tmel v průběhu nanášení vtlačujte špachtlí nebo stěrkou co nejvíce do spáry, aby byla zaručena potřebná přilnavost, která je snížena díky mokrému povrchu.
Po nějaké době, již za sucha, spáru zkontrolujte a v případě potřeby tmel doplňte. Pokud budete následně poškozené místo opravovat např. přeplátováním novou krytinou, použijte tmel jako lepidlo.
SPOJOVÁNÍ STŘEŠNÍCH PRVKŮ:
V případě pružného lepení částí jako je oplechování, okapy, svody, parapety apod. s požadavky na trvale funkční a pevný spoj je velmi důležité dodržet základní předpoklady.
Příprava podkladu:
Povrch spojovaných částí musí být suchý, čistý, bez prachu a mastnoty. Nepracujte za deště nebo v případě jeho hrozby. Naneste dostatečné množství tmelu na jednu plochu a části ihned spojte. Lepené části je nutno spojit dříve, než se začne na povrchu tmelu tvořit slupka (tzv. otevřený čas je uveden v technických informacích daného výrobku).
Parametry spoje:
Spojené části zafixujte, ale příliš nestlačujte, aby nedošlo k vytlačení tmelu ze spoje. Tloušťka tmelu ve spoji by měla být kolem 2mm.