S chytrou stavební chemií ani mráz nevadí
Dřív se sezonní zedníci od listopadu do března vraceli ze staveb domů a věnovali se hospodářství, protože vzít do ruky fanku, lžíci a hladítko se nedalo, respektive by ze zimních stavebních prací nic dobrého nevzešlo, protože každému bylo jasné, že mráz a malta nejdou dohromady. S výjimkou extrémních teplotních výkyvů dnes může být díky některým výrobkům společnosti SOUDAL stavební sezona bezmála nepřetržitá.
Dřív v zimě stavby utichaly nebo se muselo čerstvé zednické dílo složitě a často nákladně zakrývat a před mrazem chránit rohožemi nebo řádně zaplachtovat. To všechno dlouho trvalo a výsledek byl i tak nejistý. Ale když stavíme, jsou čas peníze, a nejméně čtvrtletní (ale spíš delší) pauzu si připustíme jen neradi. Nové zdící materiály a chytrá chemie si ovšem i s tímto rizikovým ročním období na stavbách dokáže poradit.
Recept proti zimě
Příkladem je protimrazová přísada SOUDAFROST, která významně urychluje tuhnutí a především tvrdnutí cementových hmot jako jsou betony, malty, potěry a lepidla. Taková pomoc je v zimním období při práci k nezaplacení. Soudafrost byl pro práce při teplotách pod bodem mrazu a pro hmoty, které budou ve styku s ocelovou výztuží, přímo vyvinut. Všechno s ním jde rychle, takže nehrozí, že armování zrezne, také teplota zmrznutí záměsové vody se snižuje, takže i za nízkých teplot má malta či beton hned od počátku vysokou pevnost. Zvyšuje odolnost vůči posypovým solím, povětrnosti, zmrazovacím cyklům, prodlužuje životnost.
Proti vodě
Ovšem nejen zima stavebním konstrukcím vadí. Někde musí odolávat vnějšímu tlaku vody. To se týká především nejrůznějších opěrných stěn, podzemí – základům, sklepům, garážím, ale také střech, podlah a nebo montážních jam. Tady použijeme vodotěsníci přísadu SOUDAPROOF. Pomáhá i tam, kde chceme vodu vést, tedy ve vodotečích a korytech, jezírkách a bazénech. Použijeme ji po instalaci vodorovné hydroizolace do spárovací malty i omítek.
Beton či malta jsou po jejím použití méně nasákavé a propustné, protože vodotěsnící účinek Soudaproofu je značný.
Dispergace jinými slovy znamená, že se látky v prostředí rovnoměrně rozptýlí. V případě ztekucovacího účinku se zvýší hutnost, vodotěsnost a také výsledná pevnost základového, architektonického a pohledového betonu. K tomu slouží superplastifikační přísada SOUDAPLAST. Používá se také při výrobě stavebních prvků, do cementových podlahových nátěrů (třeba pro podlahové topení) nebo v injektážích a zálivkách, které jsou lépe zpracovatelné, aniž bychom do nich museli přidávat vodu, která by následně příliš prodloužila jejich tuhnutí.
Jak na plísně
Voda ovšem může zlobit i jinak: tam, kde je ji například ve starém zdivu příliš, což prozrazují nepěkné výkvěty a nebo dokonce nebezpečné plísně. Takovou zeď se snažíme dát do pořádku sanační omítkou. Pokud vytvoří hydrofobizované póry, vlhkost přestane zdivem vzlínat. To umí plastifikační a provzdušňovací přísada SOUDAPOR do cementových a vápeno-cementových malt se sanačními a tepelně izolačními vlastnostmi. Zlepšuje zpracovatelnost a zvyšuje lepivost, takže se lépe nanáší a ve výsledku taková omítka lépe vzdoruje vlhkosti a mrazu. Navíc podle míry provzdušnění spoří až dvacet procent potřebné hmoty.
Najdete je na webu
Škála výrobků, jimiž nám Soudal usnadňuje stavění, je velmi široká. Představuje penetrace, lepidla, disperzní pojiva
a vytvrzovače, ale také čistící prostředky na tak úporně držící znečištění, jaké představují skvrny od vápna, cementu
a maltovin, jimž se při stavbě jen těžko vyhneme. Čistič stavebních povrchů SOUDACLEANER prokazatelně funguje
na betonu, kameni i cihlách, dlažbách, i obkladech, ale dáte s ním „do pucu“ i stavební nářadí a nebo třeba míchačku.