Pěny, tmely, lepidla - stavební chemie, na kterou se můžete spolehnout.


Stěny podle Vašich představ

Nerovnosti stěn nebo jejich nevzhledný a hrubý povrch s nerovnoměrnou strukturou jsou vesměs důsledky mizerné zednické či malířské práce.

Pokud jste se stali obětmi neprofesionálních řemeslníků nebo jste se prostě rozhodli povýšit kvalitu svého bydlení, máme pro vás dobrou zprávu – existují materiály, s nimiž lze leccos napravit.

Se stěrkami SOUDAL si můžeme stěny upravit i sami.

Zbývá si už jen ujasnit, kolik času a finančních prostředků chceme úpravě stěn věnovat. A v neposlední řadě, jak vysoké nároky na výsledný vzhled obytného prostoru máme.

Materiály je třeba vhodně volit podle typu podkladu a problému, který chceme řešit.

Například na spoje sádrokartonu nelze použít stejné materiály jako na praskliny v omítce.S šikovnými pomocníky zase vytvoříme z omítky hladkou stěnu k nerozeznání od sádrokartonové desky.
Pusťme se do toho…

 

Příprava podkladu je základní kámen

Plochu, kterou budeme upravovat, nejprve napenetrujeme. Sjednotíme tím nejenom savost podkladu, ale i zvýšíme přilnavost nanášených stěrek nebo omítek. Zároveň tím zvýšíme soudržnost a pevnost podkladu. Použijeme SOUDAL SOUDAKRAT AKRYLÁTOVOU PENETRACI nebo SOUDAKRAT STAVEBNÍ DISPERZI, kterou podle návodu zředíme. A hodí se jak na omítky, tak na sádrokarton. Na problematické nebo méně savé povrchy doporučujeme použít SOUDAL HLOUBKOVOU NANO PENETRACI. V případě potřeby stěrkovat hladké nesavé povrchy jako například umakart, plast nebo kov lze doporučit SOUDAL ADHEZNÍ MŮSTEK. Penetrační nátěry nanášíme štětkou nebo válečkem.

Zájem o luxusní vzhled hladkých stěn stoupá

Důvod je ryze estetický – v různých oblastech života se zvyšují naše nároky, krásu a útulnost našich domovů nevyjímaje. Opravy jemnozrným materiálem zvládnete tak, že sami sotva najdete místo, kudy vedly dráty či trubky, omítka se dokonale propojí s okolní stěnou. I malování hladké stěny bude snazší.

Na suchou a čistou stěnu (pokud byl savý podklad napenetrovaný SOUDAL SOUDAKRAT AKRYLÁTOVOU PENETRACI(1) nebo SOUDAKRAT STAVEBNÍ DISPERZI) použijeme tenkovrstvou brousitelnou stěrkovou hmotu SOUDAL VNITŘNÍ VYROVNÁVACÍ STĚRKU(2). Naneseme ji celoplošně v jedno až třímilimetrové vrstvě a po oschnutí přebrousíme. Pokud vyrovnáváme povrch lokálně, postačí přebrousit smirkem, na větších plochách sáhneme po brusné mřížce(3). Podle potřeby postup opakujeme. Pak už stačí jen vymalovat. Pokud zvolíme SOUDAL MALÍŘSKOU BARVU PROFI docílíme skvělého výsledku. Takto upravená stěna je od hladkého povrchu sádrokartonu k nerozeznání. Pro místnosti s nároky na reprezentativní vzhled vřele doporučujeme.

obrázek článku 86:139:0

obrázek článku 86:139:1

obrázek článku 86:139:2

 
 

 

Stěny s jemnou strukturou

Méně finančně náročnou, avšak stále líbivou a vkusnou variantou, je úprava stěn pomocí SOUDAL ŠTUKOVÉ OMÍTKY, se kterou vytvoříme jemně strukturovaný povrch. Z původního podkladu odstraníme nesoudržné části nebo odlupující se nátěry a povrch umyjeme vlažnou vodou se saponátem. Penetraci použijeme stejnou jako v případě hladkých omítek. ŠTUKOVOU OMÍTKU pořádně promícháme a pak nanášíme ocelovým hladítkem v tenké vrstvě(1). Po částečném zaschnutí ji srovnáme krouživým pohybem hladítka s filcovým povrchem(2). Na drobné lokální opravy omítek s jemnou strukturou použijeme SOUDAL OMÍTKOVÝ TMEL a koutové spáry a spoje s nároky na pružnost vytmelíme pružně plastickým SOUDAL ŠTUKOVÝM TMELEM. Vyzrálou omítku natřeme běžnými disperzními interiérovými nátěry. SOUDAL doporučuje svůj MALÍŘSKÝ NÁTĚR ECONOMY(3), který se nanáší válečkem nebo štětkou.

obrázek článku 86:139:3

obrázek článku 86:139:4

obrázek článku 86:139:5

 
 

 

A co se sádrokartonem?

Pokud jsme se rozhodli prostor členit lehkými sádrokartonovými příčkami, měli bychom se zvlášť pečlivě věnovat plošným a koutovým spojům jednotlivých desek. Spoje překryjeme sklovláknitou mřížkou SOUDAL PÁSKA NA SPÁRY(1) a vyplníme vrstvou SOUDAL SÁDROKARTONÁŘSKÉ STĚRKY(2). Jakmile stěrka zaschne, natáhneme s mírným přesahem nad plochu druhou vrstvu, přičemž vyrovnáme i ostatní prohlubeniny, například po vrutech. Nakonec po celkovém vytvrzení stěrky plochu srovnáme SOUDAL BRUSNOU MŘÍŽKOU(3). Pro úpravu koutů použijeme pružně plastický AKRYLÁTOVÝ TMEL, který po nanesení aplikační pistolí ihned uhladíme prstem. Na konečnou úpravu stěn můžeme zvolit SOUDAL MALÍŘSKOU BARVU NORMAL, která představuje výborný poměr ceny a kvality. Zároveň je zárukou čistě bílého, trvanlivého povrchu.

obrázek článku 86:139:6

obrázek článku 86:139:7

obrázek článku 86:139:8

 
 

 

 
MALIRSKA_BARVA_NORMAL_VIZ_1410 Stěny podle Vašich představ

Akrylátová malířská interiérová barva vysoké kvality určená pro malby interiérů s vysokými nároky...

MALIRSKA_BARVA_PROFI_VIZ_14106 Stěny podle Vašich představ

Akrylátový nátěr nejvyšší kvality určený k úpravě povrchů luxusních interiérů a obytných místnost...

SADROKARTONARSKA_STERKA_15KG_VIZ Stěny podle Vašich představ

Velmi jemná pasta určená k vyrovnání a finální úpravě hladkých stavebních povrchů jako jsou sádro...

SOUDAKRAT_AKRYLATOVA_PENETRACE_1KG_VIZ_1410 Stěny podle Vašich představ

Základní penetrační nátěr pro zvýšení přilnavosti následných nátěrů na savé podklady jako omítky ...

STUKOVA_OMITKA_15KG_VIZ Stěny podle Vašich představ

Stěrková směs v pastovitém stavu určená pro tenkovrstvou celoplošnou finální úpravu stěn a stropů...

VNITRNI_VYROVNAVACI_STERKA_15KG_VIZ Stěny podle Vašich představ

Pastovitá hmota určená k plošnému nanášení a vytváření rovných a hladkých povrchů. Připravena k o...